مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

نحوه بکارگیری از علم روانشناسی در دکوراسیون منزل

19

نحوه بکارگیری از علم روانشناسی در دکوراسیون منزل

وقتی دکوراسیون مطابق با علم روان شناسی چیده شود به نظر شما نتیجه چگونه خواهد بود؟ دیدنی هست بدانید که دکوراسیون اگر بر اساس آرام دادن به ذهن چیده شود واقعا خوب خواهد بود. اگر رنگ هاي وسایل منزل را طوری گزینش نمایید که بر روی روحیه و ذهن شما تاثیر مثبتی بگذارد چیدمان منزل را با رنگ هاي خوشحال و متنوعی بچینید

 

تا برای روحیه شما خوب باشد منزل مکانی هست که باید به آرامش برسید دکوراسیون وچیدمانی با رنگ هاي که به شما آرامش دهد ایده هاي برای شما عزیزان داریم هنگام صحبت از دکوراسیون و تزیینات داخلی، معمولا موضوع از دیدگاه زیباشناختی مورد بررسی قرار می گیرد؛ این که چگونه به جلوه‌اي دلخواه دست پیدا کنیم؟

 

کدام سبک چیدمان را الگو بدانیم یا چه گرایش‌هاي جدیدی در این اساس پدید آمده‌اند؟ ولی این ها فقط بخشی از پازلی را تشکیل میدهد که باید به‌درستی چیده شود.

لغت و معنی!

یکی از مواردی که اغلب نادیده گرفته می شود درکی هست که از روانشناسیدکوراسیون در ناخودآگاه ما وجود دارد. باور داشته باشیم یا نه، گزینه‌هایي که در مورد نحوه دکوراسیون مکانی که در آن کار، زندگی یا به هر صورتی گذران وقت می کنیم، تاثیر قابل ملاحظه‌اي روی احساسات و ادراک ما دارد.

 

بدین صورت لغت به معنا بدل میشود؛ معنایی که وسعت زیادی میگیرد. اگر می خواهید از حضور حس درست در فضایتان اطمینان حاصل کنید به نکته‌هاي روانشناسانه این حوزه دقت داشته باشید.

خانواده 3 ‌نفره

در مورد تاثیر روانی رنگ‌ها بسیار گفته و در شماره‌هاي پیشین صحبت شده هست، ولی اهمیت این امر به‌قدری هست که باید همواره بر آن تاکید کنیم. بی‌شک گزینه‌هاي رنگی ما تاثیر فوق‌العاده‌اي بر حال و هوا یا به اصطلاح «مود» ما دارد و این امر یکی از چالش‌هاي مهم روانشناختی دکوراسیون برای طراح هست. ساده‌ترین شیوه، کاربرد یک آلبوم سه‌تایی از رنگ‌هاست.

بزرگ‌ترین یا وسیع‌ترین اجزای دکوراسیون را به رنگ خنثی ولی دلخواه در نظر می گیریم؛ مثلا رنگ بژ. اجزای درجه 2 از نظر اندازه یا وسعت را به رنگ دلخواهی که آن را با رنگی خنثی مثلا سفید، ملایم کرده‌ایم کامل میکنیم؛ بعنوان مشابه فیروزه‌اي روشن و اجزای تزیینی کوچک‌تر یا تکی دیگر از قبیل یک مبل تکی، مجسمه، گلدان،

 

کوسن و … را با رنگی قوی و سرزنده که به فضا انرژی بصری و روانی خوشایندی می‌بخشد؛ مثل زرد طلایی یا نارنجی پرتقالی. از دیدگاه روانشناسی، این خانواده 3 نفره جذاب به نسبت یک خانواده تک‌رنگ به سلامت روان نزدیک‌تر هست.

همانی هستم که میبینید

هنگام گزینه رنگ دیوارها به وسعتی که آن رنگ از فضا اشغال خواهد کرد دقت داشته باشید. از دیدگاه جامعه‌شناسی، هرگونه انتخابی در مورد رنگ و نحوه چیدمان وسایل به درک بهتر کارکرد فضا کمک کرده و درواقع به نوعی اطلاع‌رسانی می کند، ولی این تمام مقاله نیست و نکته مهم‌تری هم وجود دارد! ترکیب هر جزء از اجزای دکوراسیون و نحوه ساماندهی آن عاملی هست که از شخصیت، خواسته ، لذت و آرزوهای شما سخن می گوید.

روح فضا

وقتی سوال «چگونه چیدمان کنیم؟» در مقابل شماست، شناخت و درک نیازمندی‌هاي روانی و درک احساسات انسانی اهمیت فوق‌العاده‌اي دارد. فرقی نمی کند که برای خودتان باشد یا برای مشتری، پاسخ به این ابهامات پایه و اساس کار هست. دانستن و درک آرزو و دلبستگی، توانایی یا ناتوانی‌هاي فرد

 

و کارکرد مورد نیاز و مطلوب فضا برای رسیدن به نتیجه قابل قبول مهم هست. مهارت‌هاي روانشناختی چه در مورد شخص خود و اعضای خانواده‌تان و چه در مورد مشتری به بالا بردن کیفیت کار اجرایی کمک می کند. چیدمان بخش‌هاي گوناگون فضا چگونه باید باشد تا جوابگوی نیازهای متفاوت بوده و کارایی مناسب را فراهم آورد؟ شناخت روانشناسانه محیط، روح حاکم بر آن را زنده و سیال نگه می‌دارد.

 گردآوری: ایران استایل 

Comments are closed.