مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: ۸۶۰۰ بیمار در لیست انتظار پیوند کلیه/رصد بازار سیاه فروش کلیه + جزئیات

5

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

۸۶۰۰ بیمار در لیست انتظار پیوند کلیه/رصد بازار سیاه فروش کلیه


مهدی شادنوش، با عنوان این مطلب که اهدای عضو از فرد زنده در ایران فقط برای پیوند کلیه است، در گفتگو با خبرنگار مهر، به وجود ۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار دیالیزی در کشور اشاره کرد و گفت: هر بیمار دیالیزی سه نوبت در هفته و هر نوبت ۴ ساعت به دیالیز احتیاج دارد.

وی با اشاره به وجود ۸۶۰۰ بیمار نیازمند پیوند کلیه در لیست انتظار، افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد از پیوندها در کشور از افراد مرگ مغزی و ۴۰ درصد هم از پیوند زنده انجام می شود.

شادنوش، بر ضرورت ترویج فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور تاکید و تصریح کرد: با فعالیت «سامانه پیوند» در کشور امیدواریم میزان تخلفات در حوزه پیوند عضو، به حداقل برسد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، راه اندازی سامانه پیوند را در راستای مقابله با بازار سیاه پیوند عضو در کشور عنوان کرد و گفت: امیدواریم با راه اندازی این سامانه، بتوان نظارت دقیق تری بر روند پیوند کلیه در کشور صورت داد و از بروز تخلفات احتمالی، جلوگیری کرد.

شادنوش افزود: در سامانه پیوند، وضعیت گیرنده و اهدا کننده کلیه مورد بررسی و ارزیابی دقیق وزارت بهداشت قرار دارد و تمامی مراحل پیوند، نظارت می شود.منبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.