مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: پیش‌بینی دیابت با اسکن عدسی چشم + جزئیات

12

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

پیش‌بینی دیابت با اسکن عدسی چشم


پیش‌بینی دیابت با اسکن عدسی چشم,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
مطالعات اخیر پژوهشگران نشان ميدهد با اسکن عدسی چشم میتوان دیابت و حالت پیش دیابت را با توجه بالا پيش بيني کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، پیش دیابت یا عدم تحمل گلوکز( IGF) به حالتی گفته ميشود که قند خون در حداکثر محدوده جایز هست. در این وضعیت دیابت تشخیص داده نمی شود؛ بلکه مریض در معرض دیابت قرار دارد و اکثرا مبدل به دیابت ميشود.

این مطالعه که به رهبري دکتر میترا توکلی در دانشگاه اکستر انگستان صورت گرفته است، نشان ميدهد با تجزیه وتحلیل عدسی میتوان احتمال پیدایش دیابت و پیش دیابت را پيش بيني کرد. این شیوه بر مبنای اسکن اتوفلورسنس( autofluorescence) هست. اکنون از این شیوه غیر تهاجمی براي تشخیص بیماري های شبکیه و دیگر قسمت های چشم استفاده می شود؛ ولی این نخستین باری هست که براي پيش بيني دیابت بکار گرفته شده است.

بر مبنای پژوهش های بین آغاز دیابت مدل دو و تشخیص حدود ۱۰ سال دوران موجود است و پيش بيني این بیماري در مرحله های نخست میتواند از بسياري عارضه های جلوگيري کند.

در این شیوه از یک میکروسکوپ زیستی استفاده ميشود و میتوان ميزان پروتئین هایی به اسم AGEs را شناسایی کرد. افزایش ميزان این پروتئین میتواند علامت بسياري از بیماریها از جمله رتینوپاتی دیابتی و نورپاتی باشد.

این میکروسکوپ باریکه ای متمرکز از نور آبی را روی عدسی تمرکزیافته ميکند و ميزان اتوفلورسنسن یعنی نور درخشان شده از بافت را که نوری سبزرنگ هست اندازه‌گیری ميکند و به اینصورت ميزان پروتئینهای AGEs اندازه‌گیری ميشود.

این مطالعه نشان ميدهد عدسی چشم یک نشانگر قدرتمند در پيش بيني دیابت هست.

نتیجه این مطالعه در جلسه سالیانه انجمن مطالعه دیابت اروپا در بارسلونا عرضه گردید.

sarpoosh

با این خبر موافقمبا این خبر مخالفممنبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.