مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: واکنش به واردات مواد اولیه دارویی از هند و چین + جزئیات

7

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

واکنش به واردات مواد اولیه دارویی از هند و چین


به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا شانه ساز، در حاشیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در مشهد مقدس، گفت: در حال حاضر قریب به ۹۰ درصد مواد اولیه دارویی در دنیا توسط شرکت‌های دارویی هند و چین تأمین می‌شود.

وی با بیان این مطلب که برای واردات مواد اولیه دارویی می‌بایست استانداردهای بین المللی رعایت شود، افزود: برای واردات دارو، استاندارد ملی وجود ندارد، بلکه ما از استانداردهای بین المللی تبعیت می‌کنیم.

شانه ساز در ارتباط با تبلیغات دارو در شبکه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی، گفت: اساساً تبلیغات دارو در کشور ممنوع است و شرکت‌های دارویی فقط مجاز هستند داروهای خود را برای جامعه پزشکی و داروسازان، اطلاع رسانی کنند.

وی با انتقاد شدید از کسانی که به داروهای ماهواره‌ای اعتماد می‌کنند، افزود: متأسفانه این قبیل داروها قابل اعتماد نبوده و مورد تأیید سازمان غذا و دارو نیست.

شانه ساز ادامه داد: فروش دارو از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز ممنوع است و مردم نباید به این قبیل داروها و تبلیغات اعتماد کنند.

وی افزود: مردم باید دارو را فقط از داروخانه تهیه کنند که در صورت عارضه احتمالی، پاسخگو وجود داشته باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با کمبود دارو در کشور، گفت: کمبود واقعی دارو در کشور در حال حاضر کمتر از ۲۰ قلم دارو است که تلاش می‌کنیم این کمبودها به صورت فوریتی تأمین شود.

وی با عنوان این مطلب که دارو عملاً تحریم است، توضیح داد: وقتی برای نقل و انتقال ارز مورد نیاز تهیه مواد اولیه دارویی و همچنین واردات دارو با مشکل و محدودیت مواجه هستیم، در واقع دارو تحریم است.منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.