مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: نگرانی اتحادیه اروپا از تشدید تنش سیاسی میان بولیوی با اسپانیا و مکزیگ + جزئیات

4

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

نگرانی اتحادیه اروپا از تشدید تنش سیاسی میان بولیوی با اسپانیا و مکزیگ


رسانه های غربی گزارش دادند، اتحادیه اروپا روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کرد که نسبت به اخراج این دیپلمات‌های اسپانیایی از بولیوی در بحبوحه تشدید تنش های دیپلماتیک میان این کشور منطقه آمریکای لاتین با مادرید و مکزیکوسیتی به شدت نگران است.

جنینه آنیس که خود را رئیس جمهور موقت بولیوی خوانده، چند روز پیش اعلام کرد که از سفیر مکزیک و چند دیپلمات اسپانیا در بولیوی خواسته ظرف ۷۲ ساعت خاک این کشور را ترک کنند.

وی تصریح کرد که دیپلمات های اسپانیایی به همراه افراد نقابدار قصد داشتند با ورود به سفارت مکزیک در لاپاز شرایط فرار یک مشاور رئیس جمهوری پیشین بولیوی را مهیا کنند.

در همین حال اتحادیه اروپا عنوان کرد:اخراج مقامات دیپلماتیک یک اقدام غیردوستانه است. این اتحادیه نسبت به افزایش تنش‌های دیپلماتیک میان این سه کشور نگران است و خواستار توضیحات از سوی مقامات دولت موقت لاپاز است.

تنش دیپلماتیک میان مکزیک و دولت موقت بولیوی در حالی همچنان ادامه دارد که در جدیدترین تحول در این رابطه، دولت موقت بولیوی، کارکنان سفارت اسپانیا را به تلاش برای نفوذ در سفارت مکزیک در لاپاز با یک گروه از افراد نقاب زده متهم کرد که به اعتقاد دولت لاپاز نقض تمامیت ارضی بولیوی محسوب میشود.

آرتورو موریو وزیر کشور دولت موقت بولیوی اعلام کرد: معتقدیم که هدف این اقدام خارج کردن “خوان رامون کینتانا” یک مشاور رئیس‌جمهوری سابق بولیوی از سفارت مکزیک در لاپاز بود که ناکام ماند.

پس از فرار شماری از مقامات دولت اوو مورالس به سفارت مکزیک در لاپاز، محل این سفارتخانه در کانون تنش دیپلماتیک میان مکزیکوسیتی- لاپاز قرار گرفته است.

اسپانیا و مکزیک اعلام کرده اند که ادعای دولت موقت بولیوی درست نیست و فقط کاردار اسپانیا در بولیوی روز جمعه برای دیدار با سفیر مکزیک بولیوی وارد ساختمان این سفارتخانه شد.

پس از آن که مورالس در پی اعتراض‌ها به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری استعفا کرد، مکزیک به وی پناهندگی داد. این اقدام موجب بروز تنش در روابط دولت چپ گرای مکزیک و دولت موقت راست گرای بولیوی شد.  ادامه این تنش‌ها در حالی است که مورالس مکزیک را ترک کرده و به آرژانتین رفته است. آرژانتین گفته که به وی پناهندگی سیاسی داده است.  

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.