مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: نقش گرما، سرما، فشار و دیابت در ایجاد انواع تاول + جزئیات

15

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

نقش گرما، سرما، فشار و دیابت در ایجاد انواع تاول


تاول,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,مشاوره پزشکی
‌یک متخصص پوست و مو گفت: آنچه که برای درمان مهم است و در زمان ایجاد تاول باید مشاهده کنیم این است که سن بیمار چقدر است.

عبدالرضا عرفانی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌با بیان اینکه تاول می‌تواند در اثر عوامل مختلف مانند گرما، سرما، نیش حشرات و یا  در اثر فشار و بیماری دیابت و برخی از بیماری‌های سیستم  ایمنی  (تاول‌زا) خود را نشان دهند، اظهار  کرد: ایجاد تاول در بیماری‌های خود ایمنی است، زیرا این بیماری‌ها جزء بیماری‌های پوستی و بسیار خطرناکی‌اند و اگر درمان نشوند حتی ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.

وی افزود: حتی اغلب این بیماران (بیماران خود ایمنی) در بیمارستان بستری می‌شوند و با کورتن و داروهای تزریق کننده ایمنی درمان می‌شوند. تشخیص این دسته بیماران بر اساس نمونه‌برداری است که از تاول بررسی می‌شود.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه در صورتی که عامل ایجاد تاول بیماری خود ایمنی نباشد باید به دنبال سایر عوامل و علل ایجاد تاول بود، گفت: یکی از علت‌های شایع تاول، بیماری دیابت است و تشخیص تاول دیابتی در بیماران مبتلا داده می‌شود.

عرفانی با بیان اینکه یکی از دیگر علل بروز تاول پوشیدن کفش نامناسب است، افزود: برای درمان تاول‌هایی که در اثر فشار ایجاد می‌شود باید عامل فشار را از بین برد.

وی ادامه داد: برخی تاول‌ها بر اثر نیش حشرات در کف دست کودکان ایجاد می‌شود که دردناک است و منجر به بی‌قراری کودک می‌شود، در این صورت نیاز به تخلیه یا درمان موضعی است. گاهی ممکن است تاول‌های ناشی از تغییر دما ایجاد شود.

این متخصص پوست و مو، تصریح کرد: برای نمونه در بیماری‌هایی مانند کهیر ناشی از سرما، اگر شدید باشد خود را به شکل تاول نشان می‌دهد و قرمز و متورم است که تاول ناشی از گرما و سرما است که به شکل کهیر و در انتها به شکل تاول بروز می‌کند.

عرفانی با بیان اینکه البته یکسری تاول‌ها به علل نامشخص در بیماری‌های ژنتیک  خود را نشان می‌دهد، گفت: این تاول‌ها چند دسته‌اند و بیماران مبتلا به آن اغلب فوت می‌کنند و یا همواره  بر روی بدنشان تاول است.

وی با اشاره به اینکه برخی  افراد بیماری ندارند، اما با در معرض آفتاب قرار گرفتن تاول می‌زنند، افزود: تاول ناشی از آفتاب که با نور خورشید ایجاد می‌شود مانند سوختگی درجه دو است که باید در  این حالت  از آفتاب پرهیز کرد.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه علت جوش‌های بزرگ بیماری‌های عفونی و شبیه آبسه است و هیچ شباهتی با تاول ندارد، گفت: محتویات تاول شفاف است، اما جوش‌های چرکی این‌گونه  نیست. یکی از راه‌های تشخیص زرد زخم، ممکن است تاول باشد زیرا در این بیماری زرد زخم خود را به شکل تاول نشان می‌دهد و سریع گسترش می‌یابد.

عرفانی ادامه داد: عفونت‌های پوستی و عفونی دیگر مانند تبخال خود را به شکل تاول نشان می‌دهد. آنچه برای درمان مهم است و در زمان ایجاد تاول باید مشاهده کنیم این است که سن بیمار چقدر است. برای نمونه در سن کودکان باید بیشتر علل را به بیماری‌های عفونی و ناشی از نیش حشرات ربط داد و در میانسالی بیماری‌های خطرناک دیگر مربوط است که تاول همراه با خارش و کهیر بروز می‌کند.

sarpoosh

با این خبر موافقمبا این خبر مخالفممنبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.