مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: مدت زمان پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی چقدر است؟ + جزئیات

12

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

مدت زمان پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی چقدر است؟


به گزارش جام جم آنلاین، امید قبادی نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان در گفتگو با میزان، با بیان اینکه به صورت میانگین سالی ۶ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند، گفت: نیمی از مرگ مغزی‌ها قابلیت اهدا دارند، اما با کمال تاسف کمتر از هزار نفر به اهدا می‌رسند.

وی در پاسخ به این سوال که چند روز یا چند ساعت برای اهدای عضو بیمار مرگ مغزی زمان وجود دارد، افزود: از وقتی که مرگ مغزی تایید می‌شود بیمار ۱۴ روز به دستگاه‌های اکسیژن رسان جواب می‌دهد، اما این به این معنی نیست خانواده ۱۴ روز فرصت برای فکر کردن در مورد اهدای عضو دارند.

قبادی با تاکید بر اینکه ارگان‌های بدن بیمار مرگ مغزی ساعت به ساعت از بین می‌رود، تصریح کرد: پیوند ریه‌ها در ۲۴ ساعت اول مرگ مغزی بیمار ممکن است.

وی ادامه داد: در ۴۸ ابتدایی پس از مرگ مغزی قلب بیمار قابلیت پیوند دارد و پس از ۷ روز عملا ارگانی برای پیوند باقی نمی‌ماند، زیرا مغز که از بین رفته صد‌ها نوع سم تولید می‌کند و بدن را تبدیل به حوضچه سمی می‌کند که دیگر امکان اهدا عضو وجود نخواهد داشت.

نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان در پاسخ به این سوال که میزان پیوند ریه با توجه به زمان محدود برای پیوند چقدر است، گفت: در دنیا ۱۰ درصد پیوند ریه‌ها رخ داده و در ایران یک تا ۴ درصد است که البته سال گذشته تنها یک درصد رخ داد.منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.