مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: خانه‌نشینی در روزهای کرونایی و کم‌تحرکی خانواده‌ها + جزئیات

1

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

خانه‌نشینی در روزهای کرونایی و کم‌تحرکی خانواده‌ها


با شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور، پزشکان و متخصصان بهداشتی، قرنطینه خانگی را مهمترین و نخستین راهکار برای پیشگیری از گسترش و ابتلا به این ویروس توصیه کردند.

در واقع خانه‌نشینی در این روزها که به گفته مسئولان، اوج شیوع ویروس کرونا در کشور است، بهترین روش و اقدامی است که مردم می‌توانند با رعایت آن، زنجیره انتشار این ویروس را قطع و سهم مهمی در پیشگیری فراگیر این ویروس در سطح جامعه ایفا کنند.

با این وجود گذراندن وقت بیشتر در خانه آن هم با آغاز فصل بهار و سال نو در کشور که بسیاری از مردم راغب به گذراندن تعطیلات خود در طبیعت و دید و بازدید نوروزی هستند، سخت و چالش‌برانگیز است.

فعالیت‌های بسیاری، از سوی صاحب نظران برای گذران این روزها در خانه توصیه شده که می‎تواند فرصتی برای خودشناسی، خانواده‌شناسی، مطالعه کتاب‌های مفید و انجام کارهای عقب افتاده باشد.

اما در این میان چنانچه افراد نتوانند تغذیه خود را کنترل کنند و تحرک کافی داشته باشند، خطر اضافه وزن و آسیب‌های پیرامون آن سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.

تغذیه مناسب و متعادل رمز سلامتی

یک کارشناس تغذیه در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: افراد باید این موضوع  را در هر شرایطی بدانند که تغذیه نقش مهمی در سلامت آنها دارد و تعادل در مصرف مواد غذایی چه در شرایط عادی و چه در مواقع بحرانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

پروین روغنی افزود: در این روزها که با بحران شیوع کرونا مواجه شده‌ایم و پزشکان و متخصصان بهداشتی توصیه بسیاری در خصوص در خانه ماندن مردم دارند،ضمن اینکه تعادل و توازن در مصرف تغذیه از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است، بلکه کم‌تحرکی نیز می‌تواند مزید بر علت شود و اضافه وزن را به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر مصرف متعادل ۶ گروه اصلی غذایی، تصریح کرد: استفاده ۶ تا ۱۱ سهم نان و غلات، ۲ تا ۴ سهم میوه و ۳تا ۵ سهم سبزی، ۲ سهم شیر و گوشت و لبنیات، اندازه استاندارد مصرف مواد غذایی است و چنانچه بیش از این میزان مصرف شود، خطر اضافه وزن وجود دارد.

این کارشناس تغذیه، با تاکید بر خودداری افراد نسبت به مصرف سرخ کردنی‌ها و غذاهای چرب و پرکالری، اظهار داشت: کم‌تحرکی باعث می‌شود تا غذاهای پرکالری سوزانده نشود و به انباشت چربی در بدن منجر شود.

روغنی، همچنین بر مصرف میوه برای میان وعده‌ها تاکید کرد و گفت: با توجه به همزمانی روزهای خانه‌نشینی مرم با تعطیلات نوروز و وجود تنقلاتی نظیر آجیل، گز و شیرینی، توصیه می‌شود تا از مصرف این مواد خوراکی تا حد امکان پرهیز و میوه جایگزین آن شود.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص مصرف نان نیز باید تا می‌توان از نان سبوس‌دار استفاده کرد و تنوع غذایی غلات نیز رعایت شود.

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیازی به استفاده از مکمل‌ها نیست بلکه با مصرف موادغذایی مناسب  می‌توان این ویتامین‌ها را به خوبی دریافت کرد.

روغنی با بیان اینکه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیازی به استفاده از مکمل‌ها نیست، افزود: مردم می‎توانند نیاز به ویتامین‌ها را از مواد غذایی بگیرند به طور مثال با مصرف مرکبات و سبزی جعفری نیاز به ویتامین c خود را تامین کنند، با مصرف میوه و سبزی از جمله گل‌کلم و گوجه فرنگی ویتامین A و با مصرف زرده تخم مرغ و شیر نیاز خود به ویتامین D را تامین کنند.

این کارشناس تغذیه، کم‌تحرکی را از آسیب‌های خانه‌نشینی دانست و گفت: با انجام نرمش‌های ساده به ویژه برای کودکان و نوجوانان ضمن جلوگیری از اضافه وزن می‌توان زمینه شادی و نشاط را در خانه‌ها فراهم کرد.

ضرورت نرمش و ورزش در خانه برای مقابله با کم‌تحرکی

یک دکترای تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی نیز در خصوص اهمیت ورزش و نرمش در خانه برای روزهای خانه‌نشینی در شرایط بحران کرونا، اظهار داشت: بحران کرونا شرایطی را موجب شده تا مردم برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و حفظ سلامتی خود و دیگران باید در خانه های خود بمانند.

نوید کلانی افزود: باید گفت بهترین و مهمترین روش برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در خانه ماندن است اگر چه تحمل آن برای مدت زمان زیاد سخت است و باعث سررفتن حوصله اعضای خانواده می‌شود اما باید فراهم کردن تفریحاتی در خانه از جمله ورزش در رفع این چالش اقدام کرد.

وی، کم‌تحرکی را از آسیب‌های خانه‎نشینی دانست و گفت: کم‌تحرکی عوارضی نظیر خشکی مفاصل و تحلیل رفتن عضلات به همراه دارد از همین رو توصیه می‌شود تا افراد متناسب با شرایط سنی، بدنی و علاقه‌مندی‌های خود یک فعالیت ورزشی را در خانه انجام دهند.

این استاد دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه بهترین ورزش، فعالیتی است که  بدون هیچ وسیله خاصی انجام شود، تصریح کرد: همه افراد در هر رده سنی می‌توانند ورزش کرده و خود را از خطر کم‌تحرکی و اضافه وزن دور کنند.

ورزش از مهمترین راهکارهای رفع تنش‌های عصبی روزهای خانه‌نشینی است و در تقویت روحیه نشاط و شادابی در خانواده‌ها نقش مهمی دارد.

کلانی، ورزش را از مهمترین راهکارهای رفع تنش‌های عصبی روزهای خانه‌نشینی دانست و افزود: علاوه‌بر آن ورزش افراد را از تنبلی دور کرده، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و عامل مهمی در حفظ سلامتی افراد است.

رییس کمیته پیلاتس هیات ورزش‌های همگانی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: ورزش پیلاتس (مجموعه ساختارها و حرکات ورزشی است که باعث شناخت و درک بیشتری از حرکات و رفتارهای بدنی می‌شود و در خانه روی تشک انجام می‌گیرد) در یک فضای بسیار کوچک نیز قابل اجرا است و افراد می‌توانند با دریافت کلیپ‌های آن به انجام این ورزش اقدام کنند.

کلانی افزود: پویش‌های بسیاری در فضای مجازی راه‌اندازی شده و ورزش‌های متنوعی متناسب با رده سنی و علاقمندی‌های افراد معرفی شده و توصیه می‌شود، مردم با دریافت این کلیپ‌ها برنامه ورزشی منظمی برای خود در نظر بگیرند.

راه‌اندازی پویش‌های ورزشی در فضای مجازی

رییس هیات ورزش‌های همگانی چهارمحال و بختیاری نیز در خصوص برنامه‌های این هیات برای ترویج ورزش و نرمش در خانواده‌ها، اظهار داشت: این هیات ۸۴ کمیته و انجمن زیرمجموعه دارد که با شیوع ویروس کرونا و ضرورت ترویج فرهنگ ورزش و نرمش در خانه‌ها، پویش‌های متعددی را در فضای مجازی راه‌اندازی کرده است.

مرتضی محمدیان افزود: هم اینک پنجمین پویش هیات در شبکه‌های اجتماعی فعال شده است و مربیان، کارشناسان و فعالان رشته‌های ورزشی با تهیه کلیپ‌های یک دقیقه‌ای در تلاش برای ترویج ورزش در خانواده‌ها وپیشگیری از کم‌تحرکی هستند.

وی ادامه داد: برگزاری مسابقه در خصوص ورزش کودکان نیز از دیگر برنامه‌های این هیات است به این ترتیب که خانواده‌ها با تهیه کلیپ از ورزش کودکان خود و اشتراک‌گذاری آن در پویش با دریافت بیشترین رای می‌توانند برنده این مسابقه شوند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۷۴ بیمار مبتلا به این ویروس شناسایی شده است که از این تعداد ۱۰ نفر جان باخته و ۵۱ بیمار بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

ویروس جدید کرونا کووید ۱۹ نام دارد و اکنون بحران شیوع آن در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته به نحوی که سازمان بهداشت جهانی در این خصوص وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و لغو سفرهای غیرضروری و اجتماعات، نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.