مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: خارش در بارداری + جزئیات

15

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

خارش در بارداری


خارش در بارداری مسعله ای شایعی است که در بین اکثر خانم های باردار دیده میشود .


خارش نواحی مختلف ،علت های متفاوتی می تواند داشته باشد . در این مقاله انواع خارش در بارداری به صورت کامل بررسی کرده ایم.
خارش در سطح شکم و سینه ها:


خارش در سطح شکم و سینه ها به دلیل کشیدگی سطح پوست است .خارش سطح شکم معمولا از سه ماهه دوم بارداری شروع میشود چون به مرور زمان جنین رشد کرده و شکمتان بزرگتر میشود ؛ به عبارتی پوست سطح شکم کش می آید، که حتی ممکن است باعث ایجاد ترک روی شکم شود..


سینه ها از ابتدای بارداری شروع به تغییر و تحول و بزرگ شدن میکند ، این بزرگ شدن باعث احساس خارش میشود و معمولا تا نیمه های بارداری ادامه پیدا میکند .
راهکاری برای تسکین:


برای تسکین این خارش بهترین راه چرب کردن است. روزی دوبار سطح شکم و سینه ها رو با روغن زیتون و… ماساژ دهید. اگر شکمتان ترک خورده میتوانید با پماد های مخصوص شکمتان را ماساژ دهید. تا از شدت و تعداد ترک ها کاسته شود. لازم به ذکر است که ترک های شکم درمان صد در صدی ندارند.
خارش در بارداری


خارش پرینه:


خارش درسطح ناحیه تناسلی ( پرینه ) در بارداری شیوع زیادی دارد.چون در بارداری ph واژن تغییر میکند و واژن را به سمت عفونت قارچی هدایت میکند و ضمن اینکه سیستم بدن در دوران بارداری ضعیف میشود.


علایم عفونت قارچی : ترشحات سفید پنیری شکل + خارش + سوزش است.
راهکاری برای تسکین :


برای کمتر شدن این نوع خارش حتما بعد از دستشویی خودتون رو خشک کنید. از شلوار تنگ استفاده نکنید . چون رطوبت و گرما باعث تشدید عفونت قارچی و خارش میشود.


مصرف ماست ترش روزانه میزان خارش را کمتر میکند.


به هیچ وجه از لگن جوش شیرین استفاده نکنید چون ممکن است علایم عفونت قارچی را کم کند ولی شما را به سمت عفونت باکتریایی سوق میدهد. عفونت های باکتریایی ( ترشح زرد ، سبز یا خاکستری رنگ و بودار ) مشکل را جدی تر میکند و اگر درمان نشود باعث پاره شدن کیسه آب و زایمان زودرس میشود.


 نهایتا اگر با رعایت این نکات خارش بهتر نشد ، پزشک پمادی ضد قارچ تجویز میکند که با مصرف آن خارش از بین میرود.
تسکین  خارش در بارداری


خارش سطح بدن:


خارش سطح بدن معمولا اواخر بارداری دیده میشود ، ولی ممکن است زودتر هم بروز کند به این نوع خارش کلستاز بارداری گفته میشود.وقتی مایع صفرا به طور عادی داخل مجاری صفرا نمی ریزد و املاح صفراوی در پوست تجمع می یابند که می تواند باعث خارش شود. این خارش بلافاصله بعد از زایمان بهبود میابد.


در این نوع خارش معمولا دست ها ،کف پاها ، شکم و… درگیر میشوند و با خاراندن آن منطقه دانه های ریزی ایجاد میشود که مادر باردار را کلافه میکند.این خارش گاهی ممکن است باعث زردی بدن شود .


کلستاز بارداری در خانم هایی که چند قلو باردار هستند بیشتر دیده میشود.


اگر شما دچار چنین خارشی شده باشید ، معمولا پزشک یا ماما برایتان آزمایش آنزیم های کبدی درخواست میدهد. و درصورتی که مقادیر این آنزیم ها بیش از اندازه بالا باشد ، انجام سونوگرافی کبد و کیسه صفرا ضرورت پیدا میکند.


خانم هایی که دچار چنین خارشی میشوند احتمال عود مجدد دربارداری بعدی و یا هنگام استفاده از قرص های استروژنی بیشتر است.
راهکاری برای تسکین:


معمولا برای این نوع خارش پزشک یا ماما یکی از انواع داروهای آنتی هیستامین را تجویز میکند تا از شدت حساسیت کمتر شود.
کلستاز بارداری


چند نکته برای  جلوگیری از خارش در بارداری:


لباس های گشاد بپوشید و سعی کنید در هنگام گرما بیرون ازخانه نروید. در بارداری متابولیسم بدن بیشتر میشود و تعریق را افزایش میدهد. تعریق و گرما خارش را تشدید میکند.


در حمام دوش با آب ولرم بگیرید و از صابون های معطر استفاده نکنید.


 نواحی را که احساس خارش دارید را چرب کنید.


غذاهای تحریک پذیر مثل غذاهای تند و ادویه دار کمتر استفاده کنید.
معصومه تقوایی-ماما

منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.