مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: تولید نانوذرات طلا توسط محققان داخلی + جزئیات

2

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

تولید نانوذرات طلا توسط محققان داخلی


به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نانو ذرات طلا یکی از پرکاربردترین نانوذرات شناخته‌شده هستند. این نانوذرات کاربرد‌های فراوانی داشته و در اندازه‌های متفاوت خواص اپتیکی متفاوتی دارند. یک اتم طلا، باند‌های انرژی مستقل دارد، اما در Bulk یا توده طلا باند‌های انرژی درهم‌فرورفته است.

ذرات طلا، در اندازه‌های نانو، کوچک، نرم‌تر و انعطاف‌پذیر می‌شوند، لذا موادی که با این نانوذرات واکنش داده‌اند اجازه حرکت و برهم‌کنش را خواهند داشت که همین امر سبب می‌شود طلا در مقیاس نانو خیلی فعال باشد. ‏


بیشتر بخوانید: تولید ضدعفونی‌کننده‌های حاوی نانوذرات نقره با ماندگاری بالا


یک شرکت نانویی داخلی برای تامین نانوذرات طلا مورد نیاز صنایع روشی برای تولید نانوذرات طلا با خلوص بالا ارائه کرده است که می‌توان نانوذرات با ابعاد نسبتا یکنواخت به دست آورد. این نوع نانوذرات طلا برای مصرف در بخش بهداشتی و سلامت تولید می‌شوند.

نانوذرات طلا، پرکاربردترین نانوذرات در صنعت

نانوذرات طلا یکی از پرکاربردترین نانوذرات در صنعت است که به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد به شدت از سوی صنایع مختلف موردتوجه قرار گرفته است. طلا معمولاً به‌عنوان یک فلز بی‌اثر شناخته می‌شود، ولی هنگامی‌که اندازه آن در حد نانومتری کوچک می‌شود خواص آن کاملا متفاوت شده و کاربرد‌های وسیع‌تری پیدا می‌کند.

از نانوذرات طلا در بخش داروسازی، کاتالیست و تولید مواد آرایشی استفاده می‌شود. مرضیه اکبری، مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت نانویی می‌گوید: «روش‌های مختلفی برای تولید نانوذرات طلا وجود دارد، یکی از رایج‌ترین روش‌ها، تولید نانوذرات از طریق واکنش‌های شیمیایی است. اما روشی که برای تولید نانوذرات استفاده کردیم متفاوت از روش‌های رایج است، ما از روش کندوسوز لیزری یا سایش لیزری (laser ablation) استفاده می‌کنیم که در آن با تابش پرتو لیزر به سطح ماده هدف، ذرات از سطح آن جدا می‌شوند.»

تولید نانوذرات طلا توسط محققان داخلی

اکبری درباره مزیت روش تولیدی این شرکت می‌گوید: «مزیت این روش آن است که می‌توان نانوذرات با ابعاد نسبتا یکنواخت تولید کرد، در واقع با تنظیم طول موج لیزر و شدت تابش امکان تنظیم ویژگی‌های ابعاد محصول نهایی وجود دارد به طوری که محصول به دست آمده از این روش، ابعاد یکنواخت‌تری نسبت به نانوذرات حاصل از روش شیمیایی دارد. این سطح یکنواختی ابعاد برای برخی صنایع اهمیت زیادی دارد. صنایع آرایشی و بهداشتی و همچنین صنعت داروسازی و مواد استریل کننده نسبت به یکنواختی ابعاد حساسیت زیادی دارند. در نتیجه می‌توان گفت که نانوذرات طلای این شرکت  برای استفاده در این صنایع تولید می‌شود. البته این روش مزیت دیگری نیز دارد، خلوص نانوذرات در این روش نسبت به روش شیمیایی بالاتر است.»

مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت از شروع سفارش‌گیری شرکت برای عرضه نانوذرات طلا به بازار خبر داد، گفت: «با توجه به کاربرد‌های ویژه این نانوذرات، در حال سفارش‌گیری از مشتریان هستیم تا برحسب میزان سفارش، محصول را تولید و در اختیار صنایع قرار دهیم.»

گفتنی است، چند کاره بودن نانوذرات طلا به محققان اجازه می‌دهد که تحقیقات گسترده‌ای را برای اهداف درمانی انجام دهند. به تازگی محققان نشان داده‌اند که درمان مبتنی بر نانوذرات طلا (AuNP) در درمان بیماری‌های سخت و دشوار، روش امیدوارکننده‌ای است. نانوذرات طلا حامل‌های دارورسانی عالی هستند و می‌توانند در درمان فتودینامیک و فتوترمال نقش حیاتی بازی کنند. به دلیل خواص مطلوب فیزیکی ذاتی نانوذرات طلا برای کاربرد‌های بیولوژیکی، انتظار می‌رود که این نانوذرات برای انسان‌ها به عنوان یک جزء حیاتی در درمان باقی بمانند.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.