مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: با گرم کردن «نان» از انتقال کرونا یپش گیری کنید + جزئیات

4

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

با گرم کردن «نان» از انتقال کرونا یپش گیری کنید


گرم کردن نان برای پیش گیری از کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
رئیس انجمن تغدیه ایران خاطرنشان کرد: یکی از راههای بسیار مهم انتقال غیر محسوس ویروس کرونا (corona) به داخل خانه ها، نان های سنتی هستند.

به گزارش ایسنا، دکتر جلال الدین میرزای رزاز با بیان مطلب فوق گفت: در سطح کشور نان به دو صورت صنعتی و سنتی عرضه می شود. نان های صنعتی یا نان های حجیم در کارخانجات صنعتی تهیه و به بازار عرضه می گردد که طبیعتاً از دقت نظارت بیشتری در مورد تهیه مواد اولیه افزودنی هائی نظیر میزان نمک، مایه خمیر و … تحت شرایط بهداشتی تهیه می شود و بعد از خرید این نوع نان ها با ضد عفونی کردن پلاستیک آن یا دورانداختن پلاستیک حمل آن میتوان آلوده نبودن آن به ویروس اطمینان نسبی داشت.

او افزود: ولی نان های سنتی که در نانوایی های سنتی تهیه و عرضه می گردند این روزها میتوانند درصورت عدم رعایت نکات بهداشتی عامل انتقال بیماری باشند.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی خاطرنشان کرد: زمانی که خمیر تحت هر شرایطی تهیه شود وقتی که در تنور پخت قرار می گیرد هر گونه آلودگی ویروسی در آن از بین میرود و نانی که از تنور خارج می شود میتوان گفت عاری از آلودگی به ویروس کرونا میباشد ولی در ادامه در مورد استفاده و خوردن این نان تازه و گرم، نگرانی ها تازه شروع می شود.

او درباره‌ی راههای انتقال ویروس کرونا از طریق نان های سنتی گفت: ویروس کرونا از راههای گوناگون میتواند منتقل شود که می توانیم به مواردی مثل این که، آیا نانوا و فروشنده از سلامت برخوردار می باشند و ناقل ویروس نیستند، آیا محلی که برای خنک شدن نان ها استفاده می کنیم عاری از ویروس است، آیا رد و بدل کردن پول سبب آلودگی نان می شود، آیا دادن کارت بانکی به فروشنده و وارد کردن رمز در دستگاه دیجیتالی کارت خوان باعث آلودگی دست ها و متعاقب آن آلودگی نان ها نمی شود، آیا با استفاده از پلاستیک برای انتقال نان به منزل ویروس را هم انتقال می دهیم. تمامی این نکات و نگرانی ها باتوجه به شرایط فعلی وجود دارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه عنوان کرد: درصورتی که نان آلوده گردد، نمی توان مثل سایر مواد و اقلام دیگرمواد غذایی دیگر آنرا بشوئیم و یا ضد عفونی نمائیم و خیلی غیر محسوس ویروس را به داخل منزل خود برده ایم.

دکتر میرزای رزاز در ادامه ذکر کرد: این شرایط همگی باعث شده تا نکات ویژه ای را در مورد نحوه مصرف نان گرم سنتی در این روزها ارائه نمائیم که توجه به آن حائز اهمیت می باشد.

او در مورد راهکارهای تهیه نان در نانوایی ها اظهار‌کرد: در صورت وجود افراد شاغل در نانوائی ها که مشکوک به ناقل بودن و یا علائم بیماری می باشند، مراتب را در این وضعیت به مراجع ذیربط اطلاع دهیم. از در انتظار ماندن در واحدهای نانوایی و پهن کردن نان برای سرد شدن در میز نانوایی جدا خودداری کنیم، از بریدن و خرد کردن نان توسط چاقو و برس های عمومی که معمولاً در نانوائی ها وجود دارد پرهیز کنیم، درصورتی که از نایلون برای حمل نان به خانه استفاده کرده ایم آن را داخل منزل نبریم و بعد از خارج کردن نان آنرا دور بیندازیم.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی در مورد نحوه مصرف نان در خانه گفت: چنانچه نان خریداری شده و حمل شده به منزل آلوده باشد برای اطمینان از سلامت آن باید بدانیم نان قابلیت شست و شو و ضد عفونی کردن ندارد و درجه حرارت پایین حتی فریز کردن در فریزر ویروس های موجود در نان را از بین نمی برد. باتوجه به نکات مهمی که به آن ها اشاره شد، تنها راه اطمینان از این که نان فاقد آلودگی میباشد، حرارت دادن دوباره آن در منزل پیش از مصرف می باشد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تغذیه ایران، او در خصوص نحوه حرارت بخشیدن به نان ها پیش از مصرف خاطرنشان کرد: این حرارت دادن به طریق مختلف می باشد. استفاده از توسترهای برقي و گازی و استفاده از ماکروویو و در صورت عدم دسترسی به موارد فوق استفاده از ماهیتابه و قابلمه جهت حرارت دادن و گرم کردن نان توصیه می گردد.

دکتر میرزای رزاز در خاتمه بار ديگر باتوجه به خطر جدّي انتقال ویروس کرونا از طریق نان از عموم شهروندان خواست نکات ایمنی مطرح شده را جدّي گرفته و حتماً در هنگام مصرف نان از سالم بودن و آلوده نبودن آن اطمینان حاصل کنند.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفممنبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.