مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله پزشکی: اگر عاشق سفر به فضا هستید، بخوانید/ تغییرات عجیب و باورنکردنی که سراغ فضانوردان می‌آید + جزئیات

3

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس سلامت

اگر عاشق سفر به فضا هستید، بخوانید/ تغییرات عجیب و باورنکردنی که سراغ فضانوردان می‌آید


عوارض سفر به فضابه گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، رفتن به فضا برای افراد ماجرا جو حتما خیلی هیجان انگیز خواهد بود اما همین سفر  پرمهیج یک سری عواقبی نیز به همراه دارد. زمانی که فضانوردان روی زمین فرود می‌آیند، دچار سرگیجه و سنکوپ می‌شوند.سنکوپ و یا غش کردن به هنگام فرود روی زمین به عنوان بخشی از زندگی فضانوردانی است که مدت زمان زیادی را در فضا گذرانده‌اند.هرچه مدت زمان باقی ماندن در شرایط بدون جاذبه بیشتر باشد، خطر غش کردن فضانوردان بیشتر است.

سنکوپ از دست رفتن هوشیاری برای مدت زمانی نه چندان طولانی است که در آن شخص وضعیت بدنی خود را از دست می‌دهد. می‌توان گفت سنکوپ حالتی ملایم‌تر از شوک است.

 طبق بررسی پژوهشگران اگر فضانوردان در فضا ورزش کنند، می‌توانند بر ضعف خود در هنگام فرود روی زمین غلبه کنند.در این شرایط فشار خون وضعیتی اتفاق می‌افتد که به افت فشار در زمان ایستادن ناگهانی به نام هیپوتانسیون ارتواستاتیک معروف است و ممکن است باعث تاری دید و ضعف و در نهایت غش شود.در این وضعیت اگر فردی مدتی نشسته و یا دراز کشیده باشد، دچار افت فشار خون می‌شود.برای فضانوردانی هم که به مدتی طولانی در شرایط کمبود جاذبه قرار می‌گیرند، این افت فشار بروز پیدا می‌کند.


بیشتر بخوانید:خورشید چه زمانی از بین می‌رود؟


بر اساس بررسی های انجام شده روی هشت تن از فضانوردانی  چهار مرد و چهار نفر زن بودند که بین ۴۳ تا ۵۶ سال سن داشتند.این افراد در طول پرواز فضایی خود روزانه دو ساعت ورزش‌های مقاومتی انجام دادند.

محققان پروژه قبل، بعد و طی سفر فضایی فضانوردان ضربان قلب آن‌ها را ۲۴ ساعته کنترل کردند و دریافتند که در بدن این فضانوردان که ورزش‌های مقاومتی انجام دادند، فشار خون در این سه مرحله کمتر تحت تاثیر قرار گرفت.

هیچ کدام از آن‌ها هم ۲۴ ساعت پس از فرود سرگیجه و غش را تجربه نکردند.محققان پروژه اظهار کردند که مطالعات بیشتری برای توسعه این پروژه لازم است تا یافته‌های خود را به غیرفضانوردان هم تعمیم دهند.

انتهای پیام/

تغییرات بدن در فضا

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.