مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله مد: طراحی مد چیست؟ + عکس

35

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس دنیای مد

طراحی مد چیست؟


طراحی مد و لباس یعنی چه ؟ طراح مد چکاری انجام می دهد ؟

اوت کوتور (به فرانسوی: Haute couture) (با تلفظ اوت کوتوغ) عبارتی فرانسوی به معنای «دوزندگی بالا» یا «دوخت در سطح بالا» یا «فشن سطح بالا» است و به خلق و ایجاد پوشاک و لباس‌های انحصاری و سفارشی در صنعت طراحی مد اطلاق می‌گردد.

طراحی مد چیست؟ امروز در مد و فشن ایران می خواهیم کمی در رابطه با طراحی مد برای شما صحبت کنیم، طراحی مد یک مفهوم است که می‌تواند در طیف گسترده از لباس یا لوازم جانبی مختلف تقسیم‌بندی شود؛ که شامل ویژگی‌های لازم طراحی برای ایجاد لباس و لوازم جانبی مختلف است. طراحی مد از گذشته تابه‌حال از فرهنگ و تغییرات اجتماعی هر کشوری تأثیر گرفته تا به امروز رسیده است. درعین‌حال این تغییرات در درون خود و با توجه به خواسته‌های مصرف‌کننده شکل‌گرفته است.

طراحی مد خود به دو بخش لباس آماده و Haute couture تقسیم می‌شود.

اوت کوتور (به فرانسوی: Haute couture) (با تلفظ اوت کوتوغ) عبارتی فرانسوی به معنای «دوزندگی بالا» یا «دوخت در سطح بالا» یا «فشن سطح بالا» است و به خلق و ایجاد پوشاک و لباس‌های انحصاری و سفارشی در صنعت طراحی مد اطلاق می‌گردد.

طراحی مد چیست؟
طراحی مد چیست؟

اوت کوتور همان مُد سطح بالا و درجه یک است که پوشاک آن از ابتدا تا انتها با دست و با پارچه‌های مرغوب و با کیفیت بالا و گران‌قیمت که اغلب پارچه‌هایی غیرمعمولی هستند و با دقت بسیار زیاد در جزئیات و توسط دوزندگان مجرب و توانا دوخته می‌شوند؛ این کار وقت‌گیر است و مستلزم تکنیک‌های دوخت و دوز دستی ویژه‌ای است.

کلمه «کوتور» در زبان فرانسه به معنای «دوزندگی یا دوخت و دوز» است ولی ممکن است به فشن، خیاطی یا سوزن‌دوزی نیز تعبیر شود و همچنین به عنوان مخفف کلمه «اوت کوتور» بکار می‌رود.

طراحی مد و لباس یعنی چه ؟ طراح مد چکاری انجام می دهد ؟

کلمه «اوت» در زبان فرانسه به معنای «بالا» است. لباسی که اوت کوتور است اغلب مختص یک مشتری و مطابق با اندازه‌های او دوخته می‌شود. با توجه به اینکه زمان، هزینه و مهارت برای هر لباس اوت کوتور صرف می‌شود، لباس‌های اوت کوتور برچسب قیمت ندارند و البته در این سطح از دوزندگی قیمت اهمیتی برای مشتری ندارد. این سنت به دهه 1950 بازمی‌گردد.

در دوخت سفارشی همان‌طور که از نامش پیداست برای یک شخص خاصی طراحی و دوخته می‌شود. و از پارچه‌های باکیفیت و گران‌قیمت استفاده می‌شود. و دست‌دوزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه بوتیک‌ها و یا بسیاری از خانه‌های مد، اغلب لباس‌ها را به‌صورت آماده در این فروشگاه قرار می‌دهند. برخلاف سنت دوخت سفارشی، این سیستم به‌صورت انبوه تولیدشده و به فروشگاه‌ها توزیع می‌شود. بنابراین هزینه و زحمت کمتر می‌شود.

معیارهای اوت کوتور در سال ۱۹۴۵ مقرر شدند و در سال ۱۹۹۲ بروزرسانی شدند. برای آنکه مزونی حق آن را داشته باشد که خود را مزون کوتور بنامد و از عبارت اوت کوتور در تبلیغات خود یا هر مورد دیگری استفاده کند، باید قوانین اتاق صنفی اوت کوتور که قوانین ویژه‌ای است را رعایت نماید که به شرح زیر هستند:

1- برای مشتریان خصوصی، با یک یا دو بار پرو کردن، پوشاک سفارشی طراحی نماید؛

2- کارگاه (آتلیه) ای در پاریس داشته باشد که حداقل ۱۵ کارمند در آن به صورت تمام وقت کار کنند؛

بازدیدکننده قبلی پس از مطالعه این مطلب ، مقالات زیر را نیز مشاهده کرده است

3- حداقل ۲۰ کارمند فنی تمام‌وقت در حداقل یک کارگاه (آتلیه) داشته باشد؛

4- در هر فصل مُد (دو بار، در ماه ژانویه و ژوئیه هر سال)، یک کلکسیون از حداقل ۵۰ طراحی بدیع لباس شب و پوشاک روز برای عموم به نمایش بگذارد.

طراحی مد چیست؟

طراحی مد چگونه انجام می‌گیرد؟

قبل از هر چیزی انجام طراحی مد کار آسانی نیست. برای طراح لباس شدن باید صاحب بعضی ویژگی‌های به خصوصی شد. در اصل طراح مد شدن خودش یک موضوع چالش‌برانگیزی است. همه نمی‌توانند یک طراح مد باشند. فرد برای طراح شدن باید در حد معینی آموزش ببیند. این را می‌توان پیش‌شرط طراح شدن به‌حساب آورد. 

آموزش برای طراح مد شدن کافی نیست. قبل از هر چیز باید همان‌طور که شایسته‌ی صنعت و طراحی است برای به اجرا درآوردن باید استعداد اندیشه هنرمندانه و خلاقانه داشته باشد. درعین‌حال در هنر و طراحی باید اصول اساسی مشخص شود. می‌توان گفت که طراحی مد تا جایی که می‌توان به کار و تمرین زیاد نیازمند است. و بدین خاطر مشروط به آموزش عالی است.

اصول طراحی، رنگ‌ها و مفاهیمی برای مطابقت آن‌ها، مسلط شدن به اصول تعادل و اعمال کردن صحیح آن‌ها لازمه این فرایند است. در اصل یکی از چیزهای مهم دیگر این است که فرد خودش را به شکل صحیحی توصیف کند، یعنی کسی که طراحی مد انجام می‌دهد؛ تفکرات، تخیلات و استعداد فکر کردنش را همان‌طور که شایسته است نشان دهد.

برای همین می‌گوییم که توصیف کردن صحیح خود فرد در طراحی مد نقش مهمی دارد.


برای طراحان یکی دیگر از توانایی‌ها داشتن مهارت ترسیم است. تصور یک طراح لباس بدون طراحی کردن جالب به نظر نمی‌رسد. البته منظور ما از مهارت طراحی کردن نباید با استعداد نقاشی کشیدن اشتباه گرفته شود. تنها چیزی که طراح در این موضوع نیاز دارد؛ توانایی نشان دادن جزئیات لباس‌هایی که طراحی کرده است. این خود یک مهارت است که می‌تواند تمام  چیزهایی که به ذهنش رسیده را ترسیم کند.


از ویژگی‌های مهم یک طراح، داشتن چشم ریزبینی است؛ که بتواند جزئیات کوچک را ببیند. چون همه‌چیز با این جزئیات مهم است. و این جزئیات طرح است که آن را مهم و زیبا می‌کند. در کنار این‌ها یک طراح باید طبق مد روز پیش برود. و برای انجام دادن این کار جنبش‌های تاریخ مد و تحولات آن را بداند و در مورد جزئیات آن‌ها اطلاعات کاملی به دست بیاورد. اگر می‌خواهید یک طراح حرفه‌ای شوید خودتان را برای یک نبرد جانانه آماده کنید.

نویسنده: مریم پور نجفمنبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.