مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله عکس: اخبار مهم روز؛ سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸

5

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس مجله عکس

اخبار مهم روز؛ سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران از سقف غنی‌سازی برجام عبور کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران سقف غنی‌سازی اورانیوم که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تعیین شده بود را نقض کرده است.

آژانس در بیانیه‌ خود نوشت که بازرسانش تایید کرده‌اند غنی‌سازی اورانیوم ۲۳۵ در ایران در غلظتی “بالاتر از ۳.۶۷ درصد” انجام گرفته است.

ساعاتی پیش از این بیانیه ایران اعلام کرده بود که در واکنش به خروج یک‌طرفه آمریکا از توافق هسته‌ای، غنی‌سازی را به ۴.۵ درصد رسانده است.

بلافاصله پس از اعلام آژانس مبنی بر عبور ایران از سقف غنی‌سازی اورانیوم در برجام، روسیه در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت خارجه این کشور منتشر شده، خواستار واکنش “آرام” بین‌المللی به این اقدام ایران شده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که کمپین فشار “رفتار زیانبار ایران را عوض خواهد کرد و رژیم ایران را برای اقدامات ویرانگرش پاسخگو خواهد کرد.”

او قول داد آمریکا “هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست یابد.”

اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که “شدیدا نگران” تصمیم ایران برای تخطی از سقف غنی سازی اورانیوم براساس برجام است و از تهران خواست از این تصمیم برگردد.

مایا کوتسیانچیچ سخنگوی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: “ما قویا ایران را ترغیب می کنیم کلیه فعالیت هایی که با تعهدات در برجام ناسازگار است را متوقف و معکوس کند.”

او افزود: “ما شدیدا نگران اعلامیه ایران در پایان هفته در مورد شروع غنی سازی اورانیوم ورای سقف ۳.۷ درصد هستیم.”

او گفت اتحادیه اروپا پیش از تصمیم گیری در مورد گام بعدی خود منتظر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد ماند و با سایر امضاکنندگان برجام رایزنی خواهد کرد.

چین هم روز دوشنبه “زورگویی یک جانبه” آمریکا را علت بالا گرفتن بحران مربوط به برنامه اتمی ایران دانست.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین گفت “واقعیات نشان می دهد که زورگویی یک طرفه به یک تومور رو به وخامت بدل شده است” و افزود: “فشار حداکثری آمریکا بر ایران علت ریشه ای بحران اتمی ایران است.”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، ابراز عقیده کرد که تصمیم تازه ایران نه به حفظ توافق اتمی کمک خواهد کرد “نه فواید اقتصادی ملموس برای مردم ایران را تضمین خواهد کرد.”

Fararu.com Fararunews @

Let’s block ads! (Why?)منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.