مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله حادثه : کشورهای منطقه باید نقشه راه برای توسعه علمی داشته باشند

1

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس حوادث

کشورهای منطقه باید نقشه راه برای توسعه علمی داشته باشند


منصور غلامی روز سه‌شنبه در حاشیه برگزاری دومین روز برگزاری چهارمین نشست هیأت امنای بنیاد علمی اکو و پنجمین نشست کمیته اجرایی این بنیاد در دانشگاه اصفهان در جمع خبرنگاران افزود: آینده پژوهی برای گسترش و توسعه علم در آینده یکی از مباحث جدی این نشست است که باید انتقال تکنولوژی و برنامه‌ریزی برای آینده مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به جایگاه علمی اعضای این گروه بویژه جمهوری اسلامی، ترکیه و پاکستان، مهمترین موضوع آن تلاش بیشتر برای تعریف همکاری‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری و انتقال تجربیات است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: باید همه تجربیات کشورهای عضو بنیاد علمی اکو را برای کاهش گرفتاری وابستگی به کشورهای غربی و پیشرفته بکار بگیریم.
وی بیان کرد: یکی از مباحث مهم دیگر ما در این نشست در مورد مسائل مربوط به محیط زیست و مشکلات زیست محیطی است.
غلامی ادامه داد: ظرفیت‌های زیست محیطی خوبی هم برای تغییر در مباحث اقتصادی و ارتباطات بین منطقه‌ای وجود دارد.
وی تصریح کرد: اجلاس بنیاد علمی اکو برای هماهنگی انجام کارهای علمی و توسعه علم و تکنولوژی بین کشورها فعالیت می‌کند که دبیرخانه این اجلاس تا کنون در کشور پاکستان قرار داشته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: این نشست بیشتر برای همکاری و هماهنگی بین کشورهای عضو در زمینه توسعه عملیاتی و اقدامات موثر در حوزه مشارکت در دستاوردهای علمی و تحقیقاتی و انتقال تجربیات و استفاده از محققین، استادان و دانشجویان و به مشارکت گذاشتن دستاوردهای علمی کشورهاست.
وی اضافه کرد: کشورهای منطقه از نظر اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و سوابق تاریخی قرابت خوبی با هم دارند و این همکاری‌ها می‌تواند برای توسعه پایدار در منطقه موثر باشد.
غلامی تاکید کرد: توسعه پایدار در همه جنبه‌ها از جمله در جنبه ثبات سیاسی منطقه موثر خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد که این نشست در برنامه ریزی و طراحی یک مسیر و نقشه راه برای آینده و همکاری‌های علمی این کشورها عمل کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: ریاست این نشست تا امروز بر عهده پاکستان بود و دبیرخانه بنیاد علمی اکو هم در پاکستان بود و در امروز ریاست بنیاد علمی اکو به جمهوری اسلامی واگذار شد.
وی گفت: امیدواریم بتوانیم در ادامه فعالیت‌های گذشته برای تاثیر گذاری بیشتر و دستاوردهای علمی برای توسعه منطقه کمک کنیم.

نشست بعدی هیأت امنا بنیاد علمی اکو دو سال دیگر به میزبانی دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود.

دومین روز چهارمین اجلاس هیأت امنای بنیاد علمی اکو و پنجمین نشست کمیته اجرایی آن سه‌شنبه ۱۸ تیر با حضور وزرای علوم کشورهای پاکستان و ایران و دبیرکل اکو و هیأت بلند پایه کشورهای عضو در سالن اجلاس معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه اصفهان آغاز شد.

انتخابات ریاست جدید بنیاد، بررسی و تبادل نظر برای مشکلات علمی این سازمان و بحث و بررسی درباره موضوع برنامه منطقه‌ای علم و فناوری در حوزه اکو از جمله برنامه‌های این اجلاس ۲ روزه است.

در‬ نخستین روز این اجلاس در جلسه کمیته اجرایی این بنیاد در زمینه طرح‌های علمی مشترک بحث و تبادل نظر شد.

بنیاد علمی اکو(ECOSF) سازمانی بین‌دولتی متشکل از ۱۰ کشور اسلامی شامل افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، ترکیه و ایران است که هدف اصلی آن توسعه اقتصادی در منطقه اکو بر پایه ارتقا علم، فناوری و نوآوری است.

این سازمان با پوشش ۳۶۰ میلیون نفر که یک چهارم جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهد، بزرگترین تشکل اقتصادی جهان اسلام محسوب می‌شود.
۷۱۵۰/‏۶۰۲۶/‏منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.