مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله حادثه : واکنش وزیر خارجه کاناد به گزارش قتل زنان بومی در این کشور

2

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس حوادث

واکنش وزیر خارجه کاناد به گزارش قتل زنان بومی در این کشور


کریستینا فریلند با تشکر از همه کسانی که در تهیه این گزارش مشارکت داشتند، از اظهار نظر بیشتر در این زمینه خودداری کرد و افزود: چون امروز به سازمان ملل آمده ام، هنوز جزئیات کامل این گزارش را ندارم.

برخی آمارها بر آن است که از دهه ۱۹۷۰ تاکنون چهار هزار نفر از زنان و دختران بومی در کانادا ناپدید یا کشته شده‎اند و برخی هم در تحقیقات اخیر می گویند که تعداد این بومیان، یک هزار و ۲۰۰ نفر است که از سال ۱۹۸۰ تاکنون کشته یا مفقود شده اند.

این گزارش نتیجه ۲ سال و نیم کار گروه تحقیقات ملی در مورد زنان و دختران بومی کشته و گمشده به دستور «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا است که گفته می شود اثرات ویرانگر استعمار، نژادپرستی و جنسیت زدگی با وجود مخالفت بسیاری از کانادایی‌ها، همچنان واقعیت های این جامعه است و رد آن در این تحقیقات دیده می شود.

در این تحقیق ملی، کشته یا مفقود شدن هزاران زن بومی در کانادا، “نسل‌کشی” دانسته شده است. این سند ۱۲۰۰ صفحه‌ای، استعمار ریشه‌دار و اهمال و غفلت دولت کانادا را عامل خشونت شدید بر زنان بومی کانادا می‌داند.

جمعیت بومیان کانادا، یک میلیون و ۶۰ هزار نفر است. ترودو، این تحقیق و وفاق با جامعه بومیان را اولویت دولت لیبرال خود دانسته بود.

شبد**اروپام *۱۴۲۹منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.