مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله حادثه : نشست اضطراری مکه و کنفرانس منامه مقدمه اجرای طرح معامله قرن هستند

2

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس حوادث

نشست اضطراری مکه و کنفرانس منامه مقدمه اجرای طرح معامله قرن هستند


«حسن هانی زاده» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به تحولات ماه های اخیر فلسطین و شرایط سیاسی و نظامی آن گفت: شرایط فلسطین در حوزه سیاسی و در حوزه نظامی، کاملاً با یکدیگر متفاوت است. از نظر نظامی، با توجه به تجربیات گرانسنگی که رزمندگان فلسطینی و جنبش های جهادی به دست آورده اند، هم اکنون موازنه قدرت در دست محور مقاومت است.

وی با بیان اینکه سیاست نظامی گروه های مقاومت فلسطینی در شرایط کنونی ایجاد موازنه وحشت با رژیم صهیونیستی است، اظهار داشت: سیاست موازنه وحشت در جنگ های ۲۰۱۲، ۲۰۱۴ و جنگ دو روزه اخیر جواب داده است، یعنی رزمندگان فلسطینی توانسته اند شکست های سنگینی به رژیم اشغالگر قدس تحمیل کنند، به گونه ای که در حمله اخیر اسرائیل به غزه، جنبش های جهادی با بهره گیری از امکانات خود و استفاده از موشک های دست سازشان، عمق سرزمین های اشغالی را نشانه گرفتند تا جایی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی یک روز پس از حمله به غزه درخواست آتش بس را مطرح کرد.

این تحلیلگر مسائل منطقه با بیان اینکه فلسطین از نظر سیاسی وضعیت مناسب و شرایط خوبی ندارد، تصریح کرد: ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ به لابی اسرائیلی متعهد شد در صورتی که به عنوان رئیس جمهور وارد کاخ سفید شود از توافق هسته ای با ایران خارج شود، سپاه پاسداران را تروریستی اعلام کند، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و سفارت آمریکا را به آنجا منتقل کند، محور مقاومت را تضعیف کند، تحریم های سخت اقتصادی علیه ایران را تشدید و در نهایت جولان را ضمیمه سرزمین های اشغالی کند.

هانی زاده با بیان اینکه ترامپ پس از ورود به کاخ سفید به تعهدات خود عمل کرد، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آمریکا در طول دو سال گذشته و در پی رایزنی هایی که با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و نتانیاهو داشته است، طرح خطرناک معامله قرن را دنبال می کند. این طرح ناظر بر این مسئله است که قدس شریف مرکزیت رژیم اشغالگر قدس را داشته باشد، حق بازگشت آوارگان فلسطینی برای همیشه منتفی شود و دولتی بدون نیروی مسلح و سیاست خارجی ایجاد شود و بخشی از صحرای سینا به عنوان تبعیدگاه فلسطینیان شناخته شود.

وی به رویکرد و فشار کشورهای عربی به گروه های فلسطینی اشاره کرد و ابراز داشت: کشورهای سازشکار عربی فشارهایشان را نسبت به ملت فلسطین و جنبش های جهادی افزایش داده اند و چنان عرصه را برای آنها تنگ کرده اند تا آنها ناگزیر به پذیرش طرح خطرناک معامله قرن شوند.

این کارشناس مسائل جهان عرب با بیان اینکه عربستان با برگزاری نشست اضطراری مکه درصدد تشدید ایران هراسی و منحرف ساختن افکار عمومی از فلسطین به عنوان مسئله نخست جهان اسلام است، عنوان کرد: نشست اضطراری مکه و همچنین کنفرانس موسوم به صلح و شکوفایی در منامه مقدمه اجرایی شدن طرح معامله قرن هستند.

هانی زاده یادآور شد: ترامپ درصدد است با تشدید فشارهای اقتصادی و نظامی به ایران، توجهات را از فلسطین معطوف به منطقه خلج فارس کرده تا با افزایش فشار نسبت به گروه های فلسطینی، طرح خطرناک معامله قرن را به هر شکل ممکن اجرایی کند اما عوامل بازدارنده بسیاری از جمله مقاومت جنبش های جهادی مانع از تحقق این طرح خواهد شد.

وی درباره رویکرد کشورهای مختلف عربی نسبت به طرح معامله قرن هم بیان کرد: کشورهای عربی سه رویکرد مختلف را درباره مسئله فلسطین در پیش گرفته اند؛ گروه نخست، کشورهایی مانند عربستان، امارات و بحرین هستند که تامین کنندگان مالی اجرای طرح معامله قرن هستند و در کنار آن، مصر هم موافق اجرای آن است. گروه دوم، کشورهای بی تفاوت نسبت به این مسئله مانند الجزایر، سودان و مغرب هستند. گروه سوم، کشورهای مخالف اجرای معامله قرن مانند لبنان، عراق، سوریه و یمن هستند.

این تحلیلگر مسائل فلسطین ادامه داد: هرچند کشورهایی مانند عربستان، امارات، بحرین و مصر می خواهند معامله قرن اجرایی شود ولی ملت های این کشورها و مسلمانان کشورهای دیگر، مخالف طرح خطرناک معامله قرن هستند و در روز قدس، ملت های مسلمان پاسخ کوبنده ای به دشمنان فلسطین می دهند.

هانی زاده با بیان اینکه ایران تنها کشور اسلامی است که صادقانه درصدد احقاق حقوق ملت فلسطین است و به همین خاطر، بیش از دیگران، در کانون توجهات قرار دارد، گفت: امام خمینی روز قدس را به عنوان یک استراتژی سیاسی علیه رژیم اشغالگر قدس و تمامی مستکبران جهان اعلام کردند و این روز به عنوان یک میراث ماندگار باقی مانده است و ملت های اسلامی و مردم آزادیخواه جهان از طریق راهپیمایی مخالفت خود را با سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام می کنند.
سیام**م. ا.ت **۲۰۲۱** ۳۰۶۳منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.