مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله حادثه : معاون استاندار: انگور خراسان شمالی شب چله روانه بازار می‌شود

9

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس حوادث

معاون استاندار: انگور خراسان شمالی شب چله روانه بازار می‌شود


به گزارش ایرنا؛ رضا رجب‌زاده عصر پنجشنبه در جشنواره دستاوردها و توانمندی‌های روستایی و عشایری خراسان شمالی که در روستای تیمورتاش بجنورد برگزار شد، اظهار داشت: این اقدام موجب ارزش افزوده دسترنج باغدار شده و آنان می توانند پول سردخانه را در آینده پرداخت کنند.

وی با اشاره به صدور محصول انگور خراسان شمالی به نام دیگر استانها، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه امکان نگهداری محصول انگور به صورت تازه در استان نیست کشاورزان در فصل برداشت تمام محصول خود را به بازار عرضه می‌کنند که همین امر باعث کاهش قیمت آن و تضرر کشاورز می شود.

استان خراسان شمالی جایگاه پنجم کشور از نظر سطح تاکستان ها و رده دهم از حیث میزان تولید انگور را در میان استان های کشور دارد.

برآورد می شود امسال ۱۷۵ هزار تن انواع انگور از سطح ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار تاکستان خراسان شمالی برداشت شود.

معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی با اشاره به حمایت ۱۰۰ درصدی دولت از تشکیل تعاونی های روستایی برای پیشرفت و آبادانی روستاها، خواستار تلاش جدی دهیاران و شوراهای اسلامی برای فعال سازی تعاونی های روستایی شد و گفت: در صورت نیاز حمایت های لازم در حوزه تاسیس صنایع تبدیلی و بسته بندی صورت می‌گیرد تا محصولات خراسان شمالی با فرایند بهتر و ماندگاری بیشتر وارد بازار شود.
رجب زاده از کشاورزان خراسان شمالی خواست از این فرصت‌ها بهترین بهره برداری را بکنند تا در سال‌های بعد نیز با مشکلات عدم خرید محصول و یا ارزانی آن مواجه نشوند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی از راهکارهای موجود برای حل مشکلات تولید در روستاها را تشکیل اتحادیه و شرکتهای تعاونی با کمک و مشارکت همه روستاییان دانست و گفت: دولت نیز تسهیلات ارزان قیمت با شرایط ضمانت آسان در اختیار آنها قرار می دهد تا مردم خودشان نسبت به تولید و عرضه به بازار در زمان مناسب اقدام کنند.
رجب زاده یادآور شد: در دولت تدبیر و امید سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی مصوب شده که بر این اساس در سال گذشته به عنوان اولین استان این اعتبارات را جذب کردیم. 

در این جشنواره که در روستای تیمورتاش در مسیر جاده قدیم بدرانلوی بجنورد برگزار شد علاوه بر اجرای بازی های بومی و محلی، کشاورزان، باغداران و فعالان صنایع دستی روستایی، تولیدات و محصولات کشاورزی حوزه روستایی را در ۳۰ غرفه در معرض دید علاقه مندان قرار دادند.

همچنین در محل روستای تیمورتاش بجنورد ۳۰ راس اسب اصیل ترکمن پرورش یافته در استان به نمایش گذاشته شد که فردا نیز ۱۰۰ راس اسب دیگر به نمایش درمی‌آید.

ط/۵۱۳۲منبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.