مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله حادثه : روشنفکر دلسوز وظیفه نقد جامعه را بر عهده دارد

5

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس حوادث

روشنفکر دلسوز وظیفه نقد جامعه را بر عهده دارد


دکتر فیروز راد روز جمعه در اولین همایش مجازی اصلاح طلبان آذربایجان شرقی با موضوع «کارکردهای دین از منظر جامعه شناسی» اظهار کرد: روشنفکر، در هر زمان و مکانی،۲ رسالت اصلی بر عهده دارد، نقد قدرت و نقد معرفت؛ البته خیلی ها در عرصه نقد قدرت فعالند، اما بسیار اندک اند آگاهانی که به حوزه نقد معرفت و از آن جمله نقد معرفت دینی، ورود پیدا کنند.

وی افزود: چون که چنین کاری، بسیار دشوار و پیچیده و در عین حال خطرناک است، مولایمان امام حسین(ع)، در روزگار خود این ۲ رسالت سنگین و سترگ را به وجه نیکو به انجام رساند.

راد ادامه داد: یکی از وظایف  و نقش های مهم و اساسی اصلاح طلبان در جامعه کنونی ایران اسلامی، التزام به ارزش های دینی است که نسبت به کار ویژه های منفی و تحریف مفاهیم و مضامین دینی، حسّاس و دغدغه مند باشند و چهره درخشان و تابان دین را از آلایش به زنگار تحریف، پاک نمایند و صیقل دهند.

وی با اشاره به کارکرد های مثبت دین، گفت: کارکرد معنا بخشی، تسلّی بخشی، وحدت و هویت بخشی، تقدس بخشی به هنجار ها و نظم اجتماعی، کارکرد اعتراضی و انتقادی، تربیتی و جامعه پذیری، خود شناسی،خودیابی و خویشتن بانی و کارکرد ابرازی از کارکردهای مثبت دین هستند. 

وی یادآور شد: محصول و نتیجه تبعی کارکرد تربیتی دین، خود شناسی و خود یابی است و اینکه مختصات وجودی من در هستی،چیست و از چه قابلیت ها و استعداد هایی برخوردار هستم و به سوی کدام اهداف و مقاصد و غایات، رهسپارم.

تیموری، رئیس شورای منطقه ای اصلاح طلبان آذربایجان شرقی نیز با بیان فضیلت های ماه مبارک رمضان به اختصار در مورد ضرورت و فرایند برگزاری این همایش مجازی و تداوم آن در برنامه های آینده مطالبی ارایه کرد. 

به گزارش ایرنا، اولین همایش مجازی اصلاح طلبان استان آذربایجان شرقی به ابتکار و میزبانی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی(منطقه آذربایجان شرقی) در بستر وب کنفرانس برگزار شد.

این همایش با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از شخصیت های سیاسی، اجرائی و دانشگاهی اصلاح طلب و اعضای حزب اتحاد ملت با بهره گیری از فن آوری اطلاعات و ارتباطات برگزار شد.منبع خبر

گرد آوری : http://parinaz.net/

Comments are closed.