مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

مجله حادثه : آثار اهدایی امام راحل (ره) در موزه حرم امام رضا (ع) رونمایی شد

18

به گزارش مجله اینترنتی پریناز سرویس حوادث

آثار اهدایی امام راحل (ره) در موزه حرم امام رضا (ع) رونمایی شد


در این مراسم که با حضور آیت الله دکتر محمدهادی عبدخدایی، عضو مجلس خبرگان رهبری و آیت الله سیدمحمد سجادی از شاگردان امام در نجف اشرف برگزار شد رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: در بین این آثار نفیس، کهن‌ترین دست نوشته حضرت امام راحل (ره) قرار دارد.

حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: این دست نوشته، قدیمی ترین پیام مبارزاتی ایشان و نخستین سند مکتوب انقلاب است که در ۱۱ جمادی الاول ۱۳۶۳ هجری قمری همزمان با ۱۴ اردیبهشت ۱۳۲۳ هجری شمسی در قم نوشته شده و در کتابخانه و موزۀ وزیری یزد، از کتابخانه های وابسته به آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: این دست نوشته در پی دیدار مرحوم حجت الاسلام و المسلمین وزیری، واقف کتابخانه وزیری با حضرت امام خمینی (ره) در اردیبهشت ۱۳۲۳ صورت گرفته که امام خمینی (ره) در این دیدار، به درخواست مرحوم وزیری مطلبی را در دو صفحه برای ایشان نوشتند.
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: محور بیانات حضرت امام در این دست نوشته، اتحاد در مقابل تفرقه زدگی در کشور، تمدن سازی، قیام علیه حکومت طاغوتی و نجات دین از اضمحلال است که نشان دهنده پیش زمینه فکری، عمق تفکر و اندیشه والای حضرت امام پیش از واقعه انقلاب است.

حسینی افزود: یکی از آثار اهدایی حضرت امام خمینی (ره) قرآن راوندی است که از قرآن‌های نفیس گنجینه رضوی محسوب می شود و در سال ۵۸۶ هجری قمری توسط ” احمد بن محمدبن علی راوندی” کتابت و در سال ۸۵۷ قمری توسط “نجم الدین محمدبن علی بن سلیمان” تذهیب شده است.

وی ادامه داد: دیگر آثار اهدایی شامل وصیت نامه سیاسی-الهی حضرت امام خمینی (ره) مربوط به سال ۱۳۶۱، مجموعه‌ای غنی شامل ۹۰۰ برگ سند مکتوب شامل اعلامیه‌ها، پیام‌ها، متن مصاحبه‌ها با روزنامه‌های خارجی، متن سخنرانی‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی و فرامین معظم له در زمان رهبری ایشان تا ۱۳۶۸، مجموعه‌ای شامل بیش از ۸۰۰ قطعه عکس از تصاویر امام خمینی (ره) از دوران نوجوانی و جوانی تا سال‌های حضور امام در قم و نجف برای تحصیل و مبارزات، سخنرانی در مدرسۀ فیضیه و مجاهدت در تبعید نجف و پاریس تا بازگشت شکوهمندانه به ایران در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ است که در گنجینه رضوی نگهداری می‌شود.

رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: سند سجلی حضرت امام خمینی (ره) و تابلوی نقاشی تمثال ایشان به سبک پرتره روی زمینه مخمل مشکی نقاشی شده با قابی از خاتم پُرکار از دیگر آثار مرتبط با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است که در این آئین از آنها رونمایی شد.

حسینی افزود: این سازمان، در آستانه عید سعید فطر، به عنوان عیدی به پژوهشگران، متن کامل ۲۰ هزار نسخۀ خطی نفیس از نفایس کتابخانه رضوی را در راستای دسترسی محققان، بر روی سایت کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی قرار می‌دهد.
وی با بیان اینکه این دسترسی همراه با امکان دانلود برای پژوهشگران پیش‌بینی شده است ادامه داد: در کتابخانه آستان قدس رضوی بیش از ۲۳ هزار نسخۀ قرآنی نفیس نگهداری می‌شود که بنا داریم پس از این هر هفته یکی از آن‌ها را به صورت تمام‌متن بر روی سایت کتابخانه دیجیتال جهت دسترسی پژوهشگران قرار دهیم.
۱۹۲۲/‌۷۴۸۹منبع خبر

گرد آوری : https://parinaz.net/

Comments are closed.