مجله اینترنتی پریناز ، پورتال خبری و سبک زندگی

توصیه‌های پلیس فتا برای افزایش امنیت رمزعبور

6

آخرین نیوز: معاونت اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی راه‌حل‌های حفظ‌ رمزهای عبور را ارائه کرد.

— – — – — – — – — – — – — – — – — – — – — – — – — – —

 

 

در ادامه مطلب…

 

 

به گزارش فان مهر به نقل از ایسنا، معاونت اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در گزارشی با اشاره به انتخاب رمزها ساده و قابل حدس توسط برخی از کاربران اعلام کرد که کاربران باید در نظر گیرند که یک رمزعبور باید به قدر کافی مشکل باشد تا یک برنامه کامپیوتری رمزشکن نتواند آن را به راحتی حدس بزند و برهمین اساس توصیه‌های را برای کاربران درنظر گرفته است.

رمزعبور باید طولانی باشد چرا که رمزعبور هرچه طولانی‌تر باشد، احتمال این که یک برنامه کامپیوتری بتواند آن را حدس بزند کمتر می‌شود برهمین اساس به کاربران توصیه می‌شود رمز عبورشان حداقل ده حرف داشته باشد. البته بعضی افراد از رمزهایی شامل چند کلمه که بدون فاصله پشت سر هم آورده می‌شوند، استفاده می‌کنند که اغلب به آنها «عبارت رمز» گفته می‌شود که ما نیز توصیه می‌کنیم تا آنجایی که برنامه یا سرویس مورد استفاده به شما اجازه می‌دهد، رمزعبور خود را طولانی انتخاب کنید.

براین اساس رمزعبور باید پیچیده باشد چرا که علاوه برطول، پیچیدگی نیز از کشف رمز توسط نرم‌افزارهای رمزشکن (که ترکیبی تصادفی از حروف را کنار یکدیگر قرار می‌دهند) جلوگیری می‌کند. پس در صورت امکان سعی کنید رمزعبور شما شامل حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، اعداد و علامت‌هایی مثل نقطه و کاما باشد ضمنا به یاد داشته باشید که یک رمزعبور باید به قدر کافی مشکل باشد تا افراد نتوانند آن را حدس بزنند.

رمز خود را دو دستی تقدیم سارقان ندهید

رمزعبور را باید بتوان به خاطر سپرد؛ چرا که اگر شما نتوانید رمزعبور خود را حفظ کنید و آن را جایی بنویسید، احتمالا آن را دو دستی به فردی که به خانه، کیف‌پول یا حتی سطل آشغال دفتر شما دسترسی دارد، تقدیم کرده‌اید.

راه‌های زیادی برای ایجاد و نگهداری رمزهای عبور طولانی که بتوان آنها را حفظ کرد وجود دارد حتی امکان استفاده از نرم‌افزارهایی مثل «LastPass» که این کار را برای شما به خوبی انجام می‌دهند، نیز وجود دارد. البته استفاده از نرم افزارهایی مانند Microsoft Word برای این کار مناسب نیست؛ رمزعبور این فایل‌ها توسط نرم افزارهای رایگانی که در اینترنت نیز پیدا می‌شوند قابل بازیابی است.

رمزعبور نباید شخصی باشد، رمزعبور نباید هیچ ارتباطی با شخصیت شما داشته باشد، بنابراین از انتخاب کلمات یا عباراتی که قسمتی از اطلاعات شخصی شماست مانند نام، شماره کارت‌ملی، شماره‌تلفن‌ها، اسم فرزندان، روز تولد یا هر چیزی که ممکن است افراد دیگر درباره شما بدانند، پرهیز کنید.

براساس این گزارش، رمزعبورتان را مخفی نگه دارید چراکه همیشه هنگام واردکردن رمزعبور به افرادی که ممکن است آن را از روی شانه شما بخوانند توجه کنید. همچنین به جز در موارد کاملا ضروری رمزعبور خود را به هیچ‌کس نگویید.

اگر هم مجبور بودید که آن را به دوست، همکلاسی یا یکی از اعضای خانواده بگویید، ابتدا آن را به یک رمزعبور موقتی تغییر دهید و به شخص مورد نظر بدهید. پس از اتمام کار، آن را به حالت قبل بازگردانید. البته، اغلب اوقات راه‌های دیگری مانند ایجاد یک رمز عبور جداگانه در حساب خود وجود دارد که در صورت امکان بهتر است از این روش‌ها استفاده کنید.

یک رمزعبور ‌باید بگونه‌ای انتخاب شود که اگر فردی آن را دانست، حداقل ضرر را برایتان به همراه داشته باشد.

رمزهای عبور نباید یکسان باشند؛ از یک رمز عبور برای بیش از یک حساب استفاده نکنید، زیرا اگر فردی آن را بفهمد به تمام اطلاعات شما دسترسی پیدا خواهد کرد. فرض کنید رمزعبور کامپیوتر و ایمیل شما یکسان است، حال اگر فردی بتواند کامپیوتر شما را «هک» کند یا به طریقی رمز آن را بدست آورد، به ایمیل شما نیز دسترسی خواهد داشت.

رمزهای عبور را به صورت دوره‌ای عوض کنید و توصیه می‌شود رمز عبور خود را بطور منظم حداقل هر سه ماه یک بار عوض کنید زیرا به مرور زمان احتمال این که دیگران رمز عبور شما را بفهمند، افزایش می‌یابد.

چند راه خوب برای ساختن رمزهای عبور مطمئن

براساس این گزارش، به کاربران توصیه شده که برای ساختن رمزعبور بهتر است از کاراکترهای متنوع و روش‌های مختلف همچون حروف بزرگ و کوچک، حروف و اعداد، مخلوط‌کردن بعضی علامت‌ها و از چند زبان استفاده کنند.

چرا که استفاده از این روش‌ها پیچیدگی و امنیت رمزعبور را بالا می‌برد، اما آن را کاملا بی‌معنی و غیرقابل حفظ کردن نمی‌کند. حتی استفاده از بعضی از راه‌های شایع مثل بکار بردن ۰ (صفر) به جای حرف O یا علامت @ به جای حرف a هم ایده خوبی است، زیرا این کار حداقل، زمان پیداشدن رمز عبور توسط نرم‌افزار رمزشکن را افزایش می‌دهد یا آن را برای افراد معمولی غیرقابل حدس زدن می‌کند.

رمزهای عبور را می‌توان با علامت‌های جایگزین رایج (مثل مخفف‌ها) به عبارات پیچیده و عجیب تبدیل کرد.

برای رمز عبور خود، به جای انگلیسی از فینگلیش استفاده کنید

کاربران باید بدانند که کار یک نرم‌افزار رمزشکن این است که حروف مختلف را با هم ترکیب کرده و آنها را در محل رمز عبور قرار می‌دهد تا از طریق آزمون و خطا، رمزعبور را بیابد کاربران باید دقت داشته باشند که نویسندگان این برنامه‌ها می‌دانند که اکثر افراد از یک کلمه معنی‌دار برای رمزعبور خود استفاده می‌کنند، به همین دلیل برنامه خود را به گونه‌ای آماده می‌کنند تا ابتدا کلماتی را که در لغت‌نامه قرار دارد، امتحان کند.

اکثر این نرم‌افزارها برای زبان انگلیسی و لغات آن طراحی می‌شوند، پس توصیه می‌شود برای رمز عبور خود، به جای انگلیسی از فینگلیش استفاده کنید.

براساس این گزارش،‌این روش‌ها چند راه ساده برای پیچیده‌کردن و در عین حال قابل حفظ ماندن رمزهای عبور هستند، بدیهی است که شما می‌توانید از روش‌های ابداعی خود برای این کار استفاده کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.